SOFT PLAY ALANLAR ve ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE KATKISI

Soft play alanlar ve sosyal hayatı etkileri gün geçtikçe artmaktadır. Yazımızda bu konuyu işledik.

SOFT PLAY ALANLAR ve ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE KATKISI

Soft play alanlar gün geçtikçe daha çok tercih edilmektedir. Bu tercihin çeşitli nedenleri vardır. Bunlardan biriside çocukların sosyalleşmesine ve zihinsel aktivitelerinin daha hızlı çalışmasına yardımcı olmasıdır. Soft play alanların içinde bulunan zeka oyunları sayesinde çocuklar hem oyun oynuyor hemde oyunu çözebilmek için zihinlerini çalıştırmaktadırlar.

Soft play alanlar gün geçtikçe büyümektedir. Hatta bazı bölgelerde kendi başına eğlence merkezi halinde tasarlanmaktadır. Bu gelişme dünya çocukları için olumlu bir gelişmedir. Çünkü çocukların büyük soft play alanlarına ulaşımı ne kadar kolay olursa oynama sıklığı da o kadar artar. Böylece çocuklar hem fiziksel aktivitelerini hem de zihinsel aktivitelerini sağlıklı bir şekilde geliştirmektedirler.

Bu alanların çocuklara kattığı başka özellikler de vardır. Bunlardan birisi de tabikide çocukların sosyalleşmesidir. Sosyalleşen çocuklar hayatlarının ileriki dönemlerinde daha aktif ve daha özgüvenli olmaktadırlar. Özgüveni yerinde olan birey hayatı boyunca başarılı olması muhtemeldir.

Çocukların başarısını temelden etkileyen hareketsiz ve aktivitesiz yaşam biçiminden çocukların kurtarılması gerekmektedir. Günümüzde her çocuğun bir telefonu bir tableti ya da bilgisayarı bulunmaktadır. Bu durum onların hayattan kopmasına elektronik ortamda uzun süre vakit geçirmelerine neden olmaktadır. Fakat insan hayatının en aktif geçeceği yıllar çocukluk yılları olmalıdırlar. Bundan dolayı çocuklar küçük yaştan itibaren hem fiziksel hem de zihinsel olarak gelişebilecekleri bir spora gitmelidirler. Bazı çocuklar spora karşı soğuk tutumlar sergilemektedirler. Bunun sebebi çocukların spor hakkında az bilgisi olması ve daha önce hiç spor yapmamış olmasıdır. Fakat günümüzde trambolin parkları, soft play alanları, top havuzları çocukların spora olan soğuk duruşunu değiştirmektedir.

Çocukların soft play alanlarında geçirdiği hareketli saatler onların spora olan ilgisini arttırmaktadır. Artan ilgi sonucu çocukların düzenli bir spor dalında alışkanlığı artmaktadır. Hatta bu şekilde sporla tanışan çocukların uzun yıllar bir spor dalı ile ilgilendiği gözlemlenmiştir.

soft play alanlar
soft play alanlar

SONUÇ

Sonuç olarak çocukların harekete ihtiyacı vardır. Hareketsiz geçen her gün çocuk için hem zihinsel hem de fiziksel olarak zarar vermektedir. Fiziksel görünüşünün bozulması özgüvenini düşürmektedir. Ayrıca çocukların düzenli spor yapması beyinlerinin daha hızlı çalışmasına fayda sağlamaktadır. Çocukların sporla küçük yaşta tanışması için soft play alanlar eşsiz alanlardır. Bu alanlarda sporla tanışan çocuklar ileriki yaşantılarında spora daha düşkün olmaktadırlar.

 

Diğer yazılarımız;

Trambolin Parkı İmalatı

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir